Ian Alden Russell


Email: ian [at] aldenrussell [dot] com
twitter | LinkedIn | vimeo | weibo 微博

Küratör, tasarımcı ve öğretim üyesi olan Ian Alden Russell, İstanbul’da bulunan Koç Üniversitesinde Contemporary Art (Çağdaş Sanat) ve Curatorial Practice (Küratöryel Uygulamalar) derslerini vermektedir. Ian aynı zamanda Brown Üniversitesinde bulunan ve Taryn Simon, Paul Ramirez Jonas, Sarah Morris, Kerry Tribe, Rob Reynolds ve Dawn Clements gibi sanatçıların önemli eserlerinin sergilendiği 250th Anniversary Alumni Sergisi’ne ev sahipliği yapmış David Winton Bell Galleri’nin misafir küratörüdür. Yakın zamanda Vincent Valdez’in The Strangest Fruit (2013), Wafaa Bilal’in The Ashes Series (2003-2013) ve Jin Shan’ın My dad is Li Gang! (2012) isimli sergilerinin küratörlüğünü de yaptı.

Virginia Richmond’da doğan Ian, 1998’de İrlanda’nın Dublin şehrine giderek lisans öğretimini tamamladı. Doktorasını da yine aynı şehirde “Dublin Trinity College”de modern ve çağdaş sanat ile arkeolojinin ilişkisi üzerine çalışarak yaptı. Doktora çalışması sırasında Douglas Hyde Galeri’de sanat teknisyeni olarak çalışan Ian, sonrasında kariyerine bağımsız küratör olarak devam etti. 2010’da, Brown Üniversitesine katıldı ve Rhode Island’ın Providence şehrine taşındı. Burada sanatçıların eserler ortaya çıkarabileceği mekanlar (artist residencies) oluşturdu ve David Winton Bell Galeri’de küratör olarak çalıştı. Aynı zamanda, Granoff Center for the Creative Arts’ın yönetici komitesinde yer aldı. 2013’te de İstanbul’a gelerek Koç Üniversitesine öğretim üyesi olarak katıldı ve Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk’un “Masumiyet Müzesi”yle ilgili küratöryel bir projeye başladı.

Art and Archaeology (Springer: 2014), Unquiet Pasts (Ashgate, 2010) ve Images, Representations, and Heritage (Springer: 2006) gibi yayınlar da dahil olmak üzere Ian’ın çağdaş sanat, arkeoloji ve kültürel mirasla ilgili konularda pek çok yayını bulunmaktadır. Şu anda Michael Shanks ve Mike Pearson ile birlikte, 2015’te yayınlanacak Art/Archaeology (Routledge) başlıklı yeni bir kitabın editörlüğünü yapmaktadır. Ayrıca Ian web ve sosyal medyada belirgin bir şekilde varlığını sürdürmektedir.

Ian doktorasını Dublin’de bulunan Trinity College Tarih Bölümü’nde tamamladı. Daha sonra Notre Dame Üniversitesi, College Dublin Üniversitesi ve Brown Üniversitesi gibi kurumlardan araştırma bursu kazandı.